Sectional Champions

This is a partial of list of Sectional Champions and Sectional Single Entrants; it is far from complete as only results from 1997 onwards are accessible from the web. Any additions or corrections are welcome! Please help us honour our history by sending us historic results of Sectionals to skating@sportnl.ca THIS PAGE IS UNDER REVISION (Nov 19, 2017)

 

Preliminary Women

  • 2005: Haley Willar – Mount Pearl
  • 2006: Rachael Petten – Conception Bay North
  • 2007: Sarah Organ – Port Aux Basques
  • 2008: Grace Woodland – Mount Pearl
  • 2009: Nicole Casey – Sparkling Blades

Preliminary Men

  • 2005: Roland Penney – Mount Pearl
  • 2007: Philip McDermott – Prince of Wales SC

Preliminary Events ceased to be skaters at Sectionals following the 2009 Championships

Pre Juvenile Women

  • 2000: Michaela Simpson-Reddick
  • 2001: Jamie Sparkes – Silver Blades
  • 2002: Rebecca Milner- Sparkling Blades
  • 2003: Alexandra Young- Silver Blades
  • 2004: Sara Penney – Mount Pearl
  • 2005: Julia Mercer – Prince of Wales
  • 2006: Nicole Chan – Prince of Wales
  • 2007: Emily Benson – Wabush
  • 2008: Breaunna Miller – Prince of Wales SC
  • 2009: Grace Woodland – Mount Pearl
  • 2011: Rebecca Noel, Sparkling Blades SC
  • 2012: Maya Petten, Conception Bay North

Pre Juvenile Women (Under 11)

  • 2013: Maya Petten, Conception Bay North
  • 2014: Morgan Bennett, Silver Blades
  • 2015: Rebecca Bennett, Silver Blades
  • 2016: Eve Blagdon – Prince of Wales
  • 2017: Katie Slaney – Mount Pearl Paradise
  • 2018: Rachel Tuff – Mount Pearl Paradise

Pre Juvenile Women (Under 13)

  • 2016: Abby Pace, Prince of Wales
  • 2017: Chloe Reid – Silver Jets
  • 2018: Sophie Bennett, Mount Pearl Paradise

Pre Juvenile Women (Under 14)

  • 2013: Katie Dawson, Conception Bay North
  • 2014:  Laura Crane, Conception Bay South
  • 2015: Abbey Moores, Mount Pearl Paradise

Pre Juvenile Men

  • 2000: Mitchell Power
  • 2001: Jordan Kent- Polaris
  • 2002: Joshua Brushett – Ice Crystal
  • 2003: Nicolas Vandermerwe – Silver Blades
  • 2004: Matthew Young – Silver Blades
  • 2005: Matthew Power – Ice Crystal
  • 2006: Roland Penney – Mount Pearl
  • 2007: Jonathan Connell – Snowflake
  • 2008: Spencer Robinson – Prince of Wales SC
  • 2009: Dylan Short- Prince of Wales SC
  • 2011: Joshua Tulk, Silver Blades SC
  • 2012: Joshua Tulk, Silver Blades SC
  • 2013: Joshua Tulk, Silver Blades SC

Pre Juvenile Men (Under 14)

  • 2014: Ethan Parsons, Conception Bay North
  • 2015: Riley Jerrett, Seaport Skaters

Pre Juvenile Dance

  • 2000: Janine Rogers / Mitchell Power – Silver Blades
  • 2001: Robyn Penney/ Matthew Young – Silver Blades
  • 2002: Staci Stapleton / Joshua Brushett- Ice Crystal
  • 2004: Alex White/ Krystal Ann Kavanaugh – Snowflake Figure Skating Club
  • 2008: Lauren Stringer/ Dylan Short St. Johns FSC
  • 2013: Brianna Russell/Andrew Littlejohn, Trinity Placentia
  • 2017: Kaitlyn Smith/Dawson Smith – Trinity Placentia
  • 2018: Kaitlyn Smith/Dawson Smith – Trinity Placentia

Pre Juvenile Pairs

  • 2003: Kia Power / Joshua Brushett – Ice Crystal
  • 2005: Renee Dunphy / Matthew Power – Ice Crystal

Juvenile Women

  • 1997: Aimee Collier – Mount Pearl (A)/ Jessica Pike – Silver Blades (B)
  • 1998: Megan King – Port Aux Basques
  • 1999: Krista Green – Silver Blades
  • 2000: Allison Noseworthy – Mount Pearl ( 2nd Junior Nationals)
  • 2001: Alyssa Crosbie – Mount Pearl
  • 2002: Michaela Simpson-Reddick
  • 2003: Jessica Oake – Notre Dame
  • 2004: Natasha Osmond – Ice Crystal
  • 2005: Stephanie Fagan – Prince of Wales
  • 2006: Kaetlyn Osmond – Ice Crystal (Junior Nationals Champion)
  • 2007: Alexandra Young – Silver Blades
  • 2008: Ashley Bishop – Mount Pearl
  • 2009: Emily Benson – Wabush SC
  • 2011: Jadyn Barron – Silver Jets
  • 2012: Bethany Whelan – Silver Blades

Juvenile Women (Under 11)

  • 2013 Caylie Rose Blake – Silver Blades
  • 2014 Caylie Rose Blake – Silver Blades
  • 2015: Morgan Bennett – Silver Blades

Juvenile Women  (Under 12)

  • 2016: Morgan Bennett – Stephenville
  • 2017: Eve Blagdon – Prince of Wales
  • 2018: Katie Slaney, Mount Pearl Paradise

Juvenile Women  (Under 14)

  • 2013: Jakiera Rideout – Mount Pearl
  • 2014 Hannah Sheehan – Sparkling Blades
  • 2015: Hannah Sheehan – Sparkling Blades
  • 2016: McKenna Mercer – Prince of Wales
  • 2017: Dayton Fifield – Prince of Wales
  • 2018: Ebyni Clarke – Mount Pear Paradise

Juvenile Men

  • 1997: John Smith – Silver Blades
  • 1998: Ryan Sutherland – St. John’s
  • 1999: Joey Russell – Polaris
  • 2000: Matthew Lawlor – Mount Pearl
  • 2001: Matthew Wakeham – Conception Bay North
  • 2002: Jordan Kent- Polaris
  • 2005: Alex White – Snowflake
  • 2006: Alex White – Snowflake
  • 2007: Alex White – Snowflake
  • 2016: Justin Taylor- Seaport Skaters

Juvenile Pair

  • 1997: Heather Dawe/ Neil Thorne – Conception Bay North/Trinity Placentia
  • 1998: Aimee Collier/Matthew Lawlor – Mount Pearl
  • 1999: Aimee Collier/Matthew Lawlor – Mount Pearl
  • 2002: Erica Nixon/Andrew Freake – Mount Pearl
  • 2003: Caitlin Coad /Andrew Freake – Ice Crystal/Mount Pearl (Junior Nationals Champions)
  • 2005: Alexandra Young /Matthew Young – Silver Blades
  • 2006: Alexandra Young /Matthew Young – Silver Blades
  • 2007: Samantha Lewis / Atshapi Andrew – Snowflake

Juvenile Dance

  • 1997: Jessica Pike/ John Smith – Silver Blades
  • 1998: Shannon Morrison/ Adam Morrison – Conception Bay South(CBS)
  • 1999: Shannon Morrison/ Adam Morrison – CBS  (Silver Medallists, Junior Nationals)
  • 2000: Katie Wadden / Christopher Walsh – Mount Pearl
  • 2001: Ellen Mackinnon / Gregory Dawe – Silver Blades
  • 2002: Ellen Mackinnon / Gregory Dawe – Silver Blades
  • 2003: Brittany Baril / Villiers Vandermerwe – Silver Blades
  • 2006: Melissa Saunders / Paul Sheppard – Conception Bay North
  • 2008: Katie Hinks / Jerod Myrden- Snowflake
  • 2009: Matthew Power / Karina DiPeisio, Ice Crystal/Royal Glenora
  • 2013: Shae Lynn Drover/Andrew Pike – Terra Nova Tornadoes
  • 2016: Brooklyn Watkins/Riley Jerrett, Seaport Skaters
  • 2017: Brooklyn Watkins/Riley Jerrett, Seaport Skaters

Pre Novice Women

  • 1997: Carla Ryan – Conception Bay South
  • 1998: Virginia Toombs – Prince of Wales
  • 1999: Aimee Collier – Mount Pearl
  • 2000: Meghan Fleming – Prince of Wales
  • 2001: Allison Noseworthy – Mount Pearl
  • 2002: Alyssa Crosbie – Mount Pearl
  • 2003: Alyssa Crosbie – Mount Pearl
  • 2004: Erica Nixon – Mount Pearl
  • 2005: Erica Nixon – Mount Pearl
  • 2006: Stephanie Fagan – Prince of Wales
  • 2007: Kaetlyn Osmond – Ice Crystal
  • 2008: Julia Mercer – Prince of Wales
  • 2009: Julia Mercer – Prince of Wales
  • 2010: Ashley Morgan – Prince of Wales
  • 2011: Emily Benson – Wabush
  • 2012: Kaitlin Harte – Prince of Wales
  • 2013:Kaitlin Harte – Prince of Wales
  • 2014: Jenna Efford – Mount Pearl
  • 2015: Sophia Burke, Mount Pearl Paradise
  • 2016: Jenna Efford – Conception Bay North
  • 2017: Jamie Gabbard, Deer Lake
  • 2018: Caylie Rose Blake – Silver Jets

Pre Novice Men

  • 1997: Mark Spurrell – Prince of Wales
  • 1998: Roger White – Snowflake
  • 1999: Neal Thorne – Trinity Placentia
  • 2000: Corey Sutherland – St. John’s
  • 2001: Corey Sutherland – Mount Pearl
  • 2002: Mark Scott – Sparkling Blades
  • 2003: Joey Russell – Polaris (Silver Medallist, Junior Nationals, 2nd Eastern Challenge)
  • 2004: Matthew Wakeham – Conception Bay North
  • 2005: Joshua Brushett – Ice Crystal
  • 2007: Matthew Power – Ice Crystal
  • 2008: Matthew Young – Silver Blades
  • 2009: Matthew Young – Silver Blades
  • 2011: Matthew Power – Mount Pearl
  • 2012: Dylan Short – Prince of Wales
  • 2013: Dylan Short- Prince of Wales

Pre Novice Dance

  • 1997: Lindsay Hillier/Nicholas Gibbs – Polaris
  • 1998: Lindsay Hillier/Nicholas Gibbs – Polaris
  • 1999: Krista Kirkland/Ryan Sutherland – St. John’s
  • 2000: Shannon Morrison/ Adam Morrison – Conception Bay South
  • 2003: Robyn Wells / Mathieu Tremblay- Snowflake

Pre Novice Pair

  • 1997: Heather Dawe/Neal Thorne – Conception Bay North/Trinity Placentia
  • 1998: Heather Dawe / Neal Thorne – Conception Bay North/Trinity Placentia
  • 1999: Allison Noseworthy /Neal Thorne – Mount Pearl/Trinity Placentia
  • 2000: Aimee Collier/Matthew Lawlor – Mount Pearl
  • 2001: Kaitlyn Greening / Ryan Sutherland – Mount Pearl (Junior National Champions)
  • 2003: Erica Nixon / Neal Thorne- Mount Pearl
  • 2003 Whitney Young/Shawn Verasammy – Flying Blades (Silver Medallists Junior Nationals)
  • 2007: Alexandra Young /Matthew Young – Silver Blades
  • 2008: Alexandra Young /Matthew Young – Silver Blades ( Bronze Medallists, Junior Nationals)
  • 2009
  • 2011:  Robyn-Lynn McGrath /Matthew Power, Mount Pearl
  • 2012:  Robyn-Lynn McGrath /Matthew Power, Mount Pearl (National Champions)

Novice Women

  • 1997: Janelle Dinn – St. John’s
  • 1998: Krissy Dooling – Mount Pearl
  • 1999: Heather Dawe – Conception Bay North
  • 2000: Carla Ryan – Conception Bay South
  • 2001: Heather Dawe – Conception Bay North
  • 2002: Heather Dawe – Conception Bay North
  • 2003: Michelle Bugden – Silver Blades
  • 2004: Bobbi Jo Milner – Sparkling Blades
  • 2005: Natasha Osmond – Ice Crystal
  • 2006: Natasha Osmond – Ice Crystal
  • 2007: Natasha Osmond – Ice Crystal
  • 2008: Stephanie Nevin – Silver Jets
  • 2009: Stephanie Fagan – Prince of Wales
  • 2010: Julia Mercer – Prince of Wales
  • 2011; Ashley Morgan – Prince of Wales
  • 2012: Ashley Morgan – Prince of Wales
  • 2013: Grace Woodland- Mount Pearl
  • 2014 Kaitlin Harte – Prince of Wales
  • 2015 Kaitlin Harte, Mount Pearl Paradise
  • 2016 Jakiera Rideout, Mount Pearl Paradise
  • 2017: Jenna Efford, Conception Bay North
  • 2018: Jenna Efford, Conception Bay North

Novice Men

  • 1997: Stefan Dean – St. John’s
  • 1999: Roger White – Snowflake
  • 2000: Neil Thorne – Trinity Placentia
  • 2002: Neil Thorne – Trinity Placentia
  • 2004: Joey Russell – Polaris (Silver Medallist, Canadian Nationals)
  • 2005: Matthew Wakeham – Conception Bay North
  • 2011: Matthew Young – Silver Blades
  • 2012: Dylan Short – Prince of Wales

Novice Pair

  • 1999: Carla Montgomery/ Stefan Dean – St. John’s (6th Canadian Championships)
  • 2000: Allison Noseworthy/Adam Schumacher – Mount Pearl (9th Canadian Championships)
  • 2002: Kaitlin Greening/Ryan Sutherland- Mount Pearl (Silver Medallists, Junior Nationals)
  • 2009: Alexandra Young /Matthew Young – Silver Blades  (9th Canadian Championships)
  • 2010: Alexandra Young/Matthew Young – Silver Blades (Silver Medallists, Junior Nationals )
  • 2013: Robyn-Lynn McGrath/Matthew Power Mount Pearl (National Competitors)

Junior Women

  • 1997: Adrienne Mercer – Prince of Wales
  • 1998: Adrienne Mercer – Prince of Wales
  • 1999: Adrienne Mercer – Prince of Wales
  • 2005: Bobbi Jo Milner – Sparkling Blades
  • 2012: Julia Mercer – Prince of Wales
  • 2013: all competitors received byes
  • 2014: Ashley Morgan – Prince of Wales
  • 2015: Ashley Morgan- Mount Pearl Paradise
  • 2016 Ashley Morgan – Mount Pearl Paradise
  • 2017 Jakiera Rideout – Mount Pearl Paradise
  • 2018 Jakiera Rideout – Mount Pearl Paradise

Junior men

  • 1999: Stefan Dean – St. John’s
  • 2003: Neal Thorne- Mount Pearl
  • 2005: Joey Russell- Polaris (4th Canadian Championships, 3rd Eastern Challenge)
  • 2006: Joey Russell – Polaris (National Champion)

Junior Pair

  • 1999: Heather Dawe / Benjamin Barruco  (National Competitors – withdrawn)
  • 2000: Carla Montgomery/Stefan Dean – St John’s (7th Canadian Championship)
  • 2003: Kaitlyn Greening / Ryan Sutherland – Mount Pearl (National Competitors)
  • 2006: Natasha Osmond / Alexandre Beaulieu – Ice Crystal (10th Canadian Championships)
  • 2011: Alexandra Young /Matthew Young – Silver Blades  (9th Canadian Championships)
  • 2012: Alexandra Young /Matthew Young – Silver Blades  (6th Canadian Championships)
  • 2013:Alexandra Young /Matthew Young – Silver Blades  (5th Canadian Championships)

Senior Women

  • 2005: Amy Hearder – Mount Pearl
  • 2006: Amy Hearder – Mount Pearl
  • 2007: Amy Hearder – Mount Pearl
  • 2017: Ashley Morgan – Mount Pearl-Paradise
  • 2018: Ashley Morgan – Mount Pearl-Paradise

Senior Men

  • 2011: Joey Russell – Polaris  (World Team Member, Canadian Bronze Medallist)
  • 2010: Joey Russell- Polaris  (ISU 4 Continents Team Member, Skate Canada International Team Member, 5th Canadian Nationals)
  • 2009: Joey Russell – Polaris  (6th  Canadian Nationals)
  • 2008: Joey Russell- Polaris  (9th Canadian Nationals)
  • 2007: Joey Russell  – Polaris (Junior World’s Team Member, 6th Canadian Nationals)

Senior Dance

  • 2000: Rebecca Babb/Joshua Babb- Conception Bay North  (6th Canadian Championships)