Skate Canada Newfoundland & Labrador

August 7, 2009

Canada Games Teams

Filed under: — admin @ 11:01 am

Listed below are the athletes, coaches and team managers who have represented our Province in the Canada games since 1967. * indicates medalists

1967 team

1967, Quebec City, QC

  • Carolyn Gosse/ Andrew Joy*
  • Rhonda Andrews
  • Wendy Chapman
  • Carolyn Gosse
  • William Hodge
  • Andrew Joy
  • Brian McLeod
  • Hubert White
  • Peggy Ann White
  • Team Manager – Armie Miller

1971, Saskatoon, SK

  • Inese Freimanis
  • Anne Green
  • Andrew Joy
  • Brian McLeod
  • Brian Sullivan
  • Fiona Swan
  • Brian Withers
  • Team Coaches – Rolf Adomeit, Wendy Mercer

1975, Lethbridge, AB

  • Dorothy Miller/James Downtown, Novice Pairs, Bronze Medalists
  • Susan Green
  • Clarence Leonard
  • William McCloy
  • Christine Pike
  • Dominic Pike
  • Valerie Power
  • Wanda Power
  • Michelle Walsh
  • Team Coach – Alex Balisch
  • Team Manager – Elizabeth Swan

1979, Brandon, MB

  • Christine Pike/ Dominic Pike, Gold Medalists, Junior Dance
  • Noeleen Curran
  • Karen LeGrow
  • Cathie McCormack
  • Robert Pike
  • Simone Pike
  • Inez White
  • Scott White
  • Team Coach – Gail Lucken
  • Team Manager – James (Andy) Joy

1983 team

1983, Saguenay, QC

  • Dwayne Power, Silver Medalist, Pre Novice Men
  • Fiona Cornell
  • Alice Dobbin
  • John Grant
  • Jonathon Krickler
  • Cathy McCormack
  • Monique Pike
  • April Poole
  • Team Coach – Gail Lucken
  • Team Manager – Kelly McDowell

1987 Cape Breton, NS                                                                                     

  • Dwayne Power, Silver Medalist, Junior Men
  • Shelly Clarke
  • Jan deJong
  • Bradley Gibbons
  • Brenda King
  • Krista Mullaly
  • Cherisse Norman
  • Paula Norman
  • Janice O’Brien
  • Team Coaches  – Robert O’Toole, Jodi St. Louis Byrne
  • Team Manager – Joyce Crim

1991 Charlottetown, PE

1991 team

  • Joshua Babb
  • Rebecca Babb
  • Jason Crotty
  • Lisa George
  • Heather Hallett
  • Georgette Pike
  • Arlene Strand
  • Clifford Trend
  • Wendy Vickers
  • Team Coaches – Kevin Walsh, Lisa Young
  • Team Manager – Agnes Thistle

1995, Grand Prairie, AB

  • Sean Bisson
  • Lori Brett
  • Amanda Conway
  • Stefan Dean
  • Janelle Dinn
  • Leanne Dollard
  • Dana Welsh
  • Roger White
  • Team Coaches – Wendy Mercer, Kevin Walsh
  • Team Manager – Agnes Thistle

1999 Corner Brook, NL

  • Stefan Dean/ Carla Montgomery, Bronze Medalists, Novice Pairs
  • Krista Kirkland/ Ryan Sutherland,  Silver Medalists,Pre Novice Dance
  • Aimee Collier
  • Heather Dawe
  • Meghan Fleming
  • Allison Noseworthy
  • Carla Ryan
  • Corey Sutherland
  • Neal Thorne
  • Roger White
  • Team Coaches – Wendy Mercer, Dominic Pike
  • Team Manager – Betty Brett

2003 Bathurst, NB

Photos from The Games

  • Robyn Wells/ Mathieu Tremblay
  • Michelle Bugden
  • Allison Noseworthy
  • Alyssa Crosbie
  • Mark Scott
  • Joey Russell, Bronze Medalist – Pre Novice Men
  • Neal Thorne/ Erica Nixon
  • Whitney Young/ Shawn Verasammy, Silver Medalists, Pre Novice Pairs
  • Corey Sutherland
  • Courtney Hunt
  • Team Coaches – Lori Brett, Kevin Walsh, Lisa Young
  • Special Olympics Assistant – Claudia Drover
  • Team Manager – Bev Power

2007 Whitehorse, YK

Photos from the Games

  • Courtney Hunt
  • Sarah Connell
  • Paolo Paiement
  • Mark Ellsworth
  • Kaetlyn Osmond, Bronze Medalist, Pre Novice Women
  • Julia Mercer
  • Matthew Power
  • Alexandra Young/Matthew Young, Bronze Medalists, Pre Novice Pairs
  • Natasha Osmond
  • Stephanie Nevin
  • Team Coaches – Lori Brett, Kevin Walsh, Lisa Young
  • Special Olympics Assistants – Deila Connell, Claudia Drover
  • Team Manager-Betty Brett

2011 Halifax, NS

Photos from the Games

  • Pre Novice Pairs – Robyn-Lynn McGrath and Matthew Power
  • Pre Novice Men – Dylan Short
  • Pre Novice Women – Emily Benson, Grace Woodland
  • Novice Men – Matthew Young
  • Novice Women – Ashley Morgan, Alexandra Young
  • Special Olympics – Mark Ellsworth, Sarah Connell
  • Coaches – Wendy Mercer (female), Neal Thorne (male), Lisa Young (Special Olympics)
  • Special Olympics Assistants – Deila Connell,Bernadette Greening
  • Team Manager – Betty Brett

2015 Prince George, BC

  • Pre Novice Women – Jenna Efford, Sophia Burke
  • Novice Women – Kaitlin Harte, Bethany Whelan
  • Special Olympics – Sarah Connell, Melanie Taylor
  • Coaches – Lori Brett (Female), Brittany Barril, (Special Olympics)
  • Special Olympics Assistants – Deila Connell, Michelle Taylor
  • Team Manager – Betty Brett

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress